IOER Annual Conference 2021: Space & Transformation

22-24 September 2021 at Deutsches Hygiene-Museum in Dresden, Germany

Sessions

Track 1: Human-nature-connection in urban and suburban areas

Track 2: Transformative capacity, transition governance and spatial planning

Track 3: Metabolism and circularity in cities and regions

Track 4: Spatial visualization and modeling of transformations


Thursday, 11:30 am - 01:00 pm (90 min)

A1 - Article - Urban green space (English)

Moderation: Peter Wirth (IOER)
Room: "Seminarraum 3"

Diana Andreea Onose and Ana Maria Popa (both Uni Bukarest): Potential of small urban green spaces of providing nature experience for children

Marilisa Herchet, Marek Venený, Timon Krause and Mathias Hofman (all TU Dresden): The Growing Evidence – How Urban Greenspace Supports Mental Health

Mihai-Razvan Nita, Ana-Maria Popa, Larissa Nicoleta Stoia: (Uni Bukarest): A combined analysis for integrating synergies and trade-off in planning sustainable urban parks

A2 - Dialogue (German)

Moderation: Thomas Weith (ZALF)
Room: "Großer Saal"

Thomas Weith (ZALF) Stefan Siedentop (ILS), Jana Bovet (SMUL) and Karl Schmude (AfRL Westmecklenburg): Transdisziplinäre Forschung – der Goldstandard für das wissenschaftliche Arbeiten zu Transition und Transformation?

A3 - Article - Transition Governance (German)

Moderation: Sebastian Heer (IOER)
Room: "Marta-Fraenkel-Saal"

Karoline Augenstein, Verena Hermelingmeier and Boris Bachmann (all Uni Wuppertal): Narrative Netzwerke in urbanen Transformationsprozessen

Florian Koch and Sarah Beyer (both HTW Berlin): Lokale SDG-Monitoringsysteme als Beitrag zur transformativen Nachhaltigkeitsgovernance

Richard Hartl (TU Dresden) and Philip Harms (IOER): Transformativ(er) planen? Ein kritischer Vergleich zwischen urbaner Mobilitätsplanung und Transition Management

A4 - Article - Cities as systems (English)

Moderation: Artem Korzhenevych (IOER)
Room: "Seminarraum 2"

Jochen Schanze (IOER), Andrea Müller (UNU-FLORES), Werner Esswein and Angela Mensing-de Jong (both TU Dresden): A Conceptual Framework for Cities as ‘Systems’: Background, Design and Perspectives

Oleksandr Galychyn (Uni Neapel Parthenope): A multi-criteria framework for assessing urban socio-ecological systems: The emergy nexus of the urban economy and environment

A5 - Dialogue (German)

Moderation: Nona Schulte-Römer (GFZ Potsdam)
Room: "Kleiner Saal"

Nona Schulte-Römer (GFZ Potsdam), Heike Besier (Stadtplanungsamt Leipzig), Sabine Frank (Landkreis Fulda), Jörg Hoffmann (Landeshauptstadt Dresden) Maria Zschorn (TU Dresden): Nachtlichtexperimente – nach den Sternen greifen und Stadtlicht nachhaltig gestalten

Thursday, 02:00 - 03:00 pm (60 min)

B1 - Speed talk (English/German)

Moderation: Wolfgang Wende (IOER)
Room: "Marta-Fraenkel-Saal"

Simona R Gradinaru (Uni Bukarest): Peri-urban agriculture as a lever for transformative change towards urban sustainability

Susanne Schubert and Alice Schröder (both UBA): Umlandstadt umweltschonend: Nachhaltige Verflechtung von Wohnen, Arbeiten, Erholung und Mobilität

Matthias Kalla (TU Dresden): What if railway stations were greened? A Virtual Reality (VR)-supported methodology to evaluate indoor urban cultural ecosystem services at German railway stations

Susanne Müller and Mabel Killinger (both IOER): How to Resonante: Wurzel für eine intakte urbane Mensch-Natur Beziehung

B2 - Speed talk (German)

Moderation: Franziksa Ehnert (IOER)
Room: "Großer Saal"

Rieke Hansen (HS Geisenheim): Transformationspotenziale nutzen: mit dem Konzept der Ökosystemleistungen transformative Prozesse in der räumlichen Planung anstoßen

Barbara Warner and Sabine Hofmeister (both ARL): Der Beitrag nachhaltiger Raumentwicklung zur großen Transformation. Impulse aus dem Arbeitskreis ‚Nachhaltige Raumentwicklung für die Große Transformation’ der Akademie für Raumentwicklung in der Leibniz Gemeinschaft (ARL)

Andreas Koch (Uni Salzburg): Für eine Würdigung lokaler transformativer Kapazitäten

Henrik Vervoorts (Konglomerat e.V.): Zukunftsschutzgebiete

Lucas Opitz (kollektiv stadtsucht): #traumfabrikcb

B4 - Speed Talk (English/German)

Moderation: Alfred Olfert (IOER)
Room: "Kleiner Saal"

Romy Brödner (DBFZ): Die Bioökonomie als Transformationspfad im Lausitzer und im Mitteldeutschen Revier

Ning Zhang (IOER): Carbonation of construction and demolition waste may not be an effective CO2 sequestration tool

Katharina Bullinger (IOER): Towards responsible stewardship of resources in construction: : an explorative study on social innovation

Georg Zinder (IOER): Anforderungen an Betriebsflächen von Bauschuttaufbereitungsanlagen

B5 - Speed talk (German)

Moderation: Hendrik Herold (IOER)
Room: "Seminarraum 2"

Manisha Jain (IOER): Potential of mixed methods approach in discerning spatial transformation in the global South: A case of India

Anasua Chakraborty (Uni Liège), He Liu, Daniel G. Aliaga (both Purdue Uni) and Hichem Omrani (LISER): Automatic Building extraction and quantification from Remote Sensing images by Deep Learning

Christoph Schünemann (IOER), Birgit Kopainsky (University of Bergen) and Regine Ortlepp (IOER): Systemdynamikmodellierung als Baustein der Nachhaltigkeitstransformation

Thursday, 03:30 - 05:00 pm (90 min)

C1 - Dialogue (German)

Moderation: Ronald Gebauer (UFZ Leipzig)
Room: "Großer Saal"

Dieter Rink, Sigrun Kabisch, Ronald Gebauer, Ellen Banzhaf, Uwe Schlink, (all UFZ); Stefan Heinig (freier Stadtplaner/ freelance urban planner): Urbane Transformationen zur resilienten Stadt - Ein Dialog zwischen Wissenschaft und Praxis

C2 - Dialogue (German)

Moderation: Anna Baatz (IOER)
Room: "Marta-Fraenkel-Saal"

Anna Baatz, Franziska Ehnert, Marie Neumann (all IOER), Jaqueline Grießbach (Woche des guten Lebens Dresden), Matthias Kunert (Quartiersmanagement Johannstadt), Panja Lange (Stadtteilfonds Pieschen), Esther Heinke and Alexander Bernstein (Nachhaltige Johannstadt 2025): Hier fehlen doch noch welche! Wie Bürger*innen für transformative Beteiligungsprozesse im Stadtteil gewonnen werden können

C3 - Article - Spatial Planning (English)

Moderation: Robert Knippschild (IOER)
Room: "Kleiner Saal"

 

Antje Matern, Jessica Theuner and Robert Knippschild (all IOER): Transformative Capacities of Regional Designs: Potentials and Limits for the Coal Phase-Out in Lusatia

Constantina-Alina Hossu (Uni Bukarest), Eduardo Oliveira (CAU) and Andreea Nita (Uni Bukarest): European perspectives on participatory methods in strategic spatial planning

María Ruiz de Gopegui (Basque Centre for Climate Change): Climate adaptation and Spatial planning for just transformative cities

C4 - Article - Raum & Akteure (German)

Moderation: Katharina Kapitza (IOER)
Room: "Seminarraum 2"

Bastian Lange (Uni Leipzig): Ambivalente Avantgarden und ihre Geographien - Impulse für die Postwachstumsdebatte

Julia Diringer and Jan Abt (both Difu): Transformation kommunal verankern. Perspektiven kommunaler Partner in transdisziplinären Projekten.

Tobias Mettenberger, Julia Binder and Julia Zscherneck (all BTU Cottbus): Digitale Pionier*innen als Schlüsselpersonen für nachhaltige ländliche Entwicklung?

C5 - Article - Land use & Modelling (English)

Moderation: Martin Behnisch (IOER)
Room: "Seminarraum 3"

Thuc Han Tran and Markus Egermann (both IOER): Land-use implications of energy transition towards decarbonisation pathways - a footprint comparison of Vietnam, New Zealand and Finland

Suili Xiao, Wolfgang Wende and Till Fügener (all IOER): Urban-Rural-Interlinkage – Urbanization dynamics and its implications on land-use change and ecosystems in the Huangyan /Taizhou, China

Friday, 11:00 am - 12:30 pm (90 min)

D1 - Article - Mensch-Natur (German)

Moderation: Juliane Mathey (IOER)
Room: "Seminarraum 3"

Florian Bellin-Harder and Frank Lorberg (both Uni Kassel): Mensch-Naturbeziehungen in der Neuen Suburbanität

Nicolas Goez (Bauhaus-Universität Weimar): Nachhaltige Urbanisierung: zwischen räumlichen Aushandlungen und alternativen Mensch-Natur-Beziehungen

Katharina Kapitza (IOER) and Tanja Mölders (Uni Hannover): Neue Natur/en in alten Strukturen? Zur Transformation gesellschaftlicher Naturverhältnisse in der Stadt durch Neobiota

D2 - Dialogue (German)

Moderation: Anja Steglich (TU Berlin)
Room: "Kleiner Saal"

Anja Steglich (TU Berlin): StadtManufaktur Berlin, zwischen Diskurs und Raum

D3 - Dialogue (German)

Moderation: Florian Markscheffel (Uni Stuttgart)
Room: "Marta-Fraenkel-Saal"

Florian Markscheffel, Marie Graef (both Uni Stuttgart), Lea Fischer, Julia Shapiro and Christina Wilkens (all RWTH Aachen): Das verzwickte Reallabor in Mittelingen - Ein Planspiel zur Transformativen Forschung

D4 - Article - Stoff- & Materialkreisläufe (English/German)

Moderation: Georg Schiller (IOER)
Room: "Seminarraum 2"

André Rückert and Christina Dornack (both TU Dresden): Chancen, Potentiale und Trends der Vermittlung regionaler Stoffströme

Karin Gruhler and Georg Schiller (both IOER): Materialkataster zur Unterstützung der Transformation für kreislaufgeführte Städte

David Ayrapetyan, Frans Hermans (both IAMO) and Nicolas Befort (NEOMA Business School): Multiscalar dynamics of biocluster development: the case of Bazancourt-Pomacle biorefinery

D5 - Article - Assesment & indicators (English)

Moderation: Robert Hecht (IOER)
Room: "Großer Saal"

Roland Kraemer and Nadja Kabisch (both HU Berlin): Parks in context: Advancing citywide spatial quality assessments of urban green spaces using fine-scaled indicators.

João de Abreu e Silva and Rui Colaco (both CERIS Lisboa): Devising a Methodology to Assess Change in Retail Structures – An Analysis in Lisbon, 1995-2010

Jörg Rainer Noennig (HCU Hamburg): Facilitation and synthesis research - SURE "sustainable development of urban regions in southeast asia”

Friday, 01:30-03:00 pm (90 min)

E1 - Article - Time and space (English)

Moderation: Neelakshi Joshi (IOER)
Room: "Seminarraum 3"

Matthias Hardt (GWZO Leipzig): The High Medieval LandExpansion in East-Central Europe and its Ecological Consequences

Neelakshi Joshi (University of Alberta/ IOER): Physically apart but socially connected: lessons from community gardening during the COVID-19 pandemic

Julia Spanier (Uni Utrecht), Marion Ernwein (The Open University, UK), Giuseppe Feola and Ellen Moors (both Uni Utrecht): Remnants and memories of the past in the rural places of grassroots innovation. The case of Community Supported Agriculture in Germany

E2 - Dialogue (German)

Moderation: Anna Betsch (stadt:wirken)
Room: "Marta-Fraenkel-Saal"

Anna Betsch, Annika Schwippl and Sarah Urban (all stadt:wirken) : “Transformation durch Koproduktion - (wie) kann es gelingen?”

E3 - Article -Lokale Experimente und Partizipation (English/German)

Moderation: Antje Matern (IOER)
Room: "Großer Saal"

Timo von Wirth (DRIFT) and Meike Levin-Keitel (TU Dortmund): Lokale Nachhaltigkeitsxperimente in Reallaboren als raumwirksame Interventionen: theoretische Grundlagen und Handlungskonzepte

Artem Korzhenevych (IOER): Experiments for urban sustainability transformations and causal inference

Steven März (Wuppertal Institut): Transformation des Straßenraums – Partizipative Entwicklung von integrierten Zukunftsbildern unter Corona-Bedingungen

E4 - Article - Urban areas (English)

Moderation: Stefanie Rößler (IOER)
Room: "Seminarraum 2"

Anna-Katharina Brenner (BOKU Wien): Potentials and barriers of superblocks to contribute towards a low carbon transition in Vienna

Andrea Ramirez-Agudelo and Elisabet Roca Bosch (both UPC Barcelona): Urban sustainability accounts: Reconfiguration of brownfield redevelopment in Barcelona Metropolitan Area

Anna Herzog (HS Niederrhein): Conceptualisation of potential levers for transformative processes at the local level

E5 - Dialogue (German)

Moderation: Jochen Schanze (IOER)
Room: "Kleiner Saal"

Jochen Schanze (IOER), Andrea Müller (UNU-FLORES), Linda Kosmol, Lena Otto, Angela Mensing-de Jong, Werner Esswein (all TU Dresden): Stadt als ‚System‘: Eine informationelle Arena für die nachhaltige Stadt der Zukunft?